Wczytywanie...
Sukces społeczeństwa obywatelskiego na Pomorzu. Elektrownia Północ już po raz drugi nie otrzymuje zgody na budowę
7-1-2016

Sukces społeczeństwa obywatelskiego na Pomorzu. Elektrownia Północ już po raz drugi nie otrzymuje zgody na budowę

Dnia 30 grudnia 2015 roku Wojewoda Pomorski uchylił w całości decyzję o pozwoleniu na budowę dla Elektrowni Północ i przekazał sprawę do ponownego rozstrzygnięcia przez Starostę Tczewskiego. To efekt licznych odwołań organizacji społecznych i lokalnych mieszkańców, którzy zwracali uwagę na poważne nieprawidłowości w procesie inwestycyjnym. Czytaj dalej »

Aneks do umowy z Bogdanką – łabędzi śpiew EP?
4-1-2016

Aneks do umowy z Bogdanką – łabędzi śpiew EP?

Polenergia – właściciel projektu Elektrownia Północ – podpisała kolejny aneks do umowy wieloletniej na dostawy węgla z kopalnią Bogdanka. Aneksacja umowy nie ma jednak na celu wznowienia prac na Elektrownią, lecz ułatwienie pozbycia się tego kłopotliwego projektu. Czytaj dalej »

Elektrownia Północ trafia do zamrażarki
8-12-2015

Elektrownia Północ trafia do zamrażarki

Od ponad roku w mediach branżowych krążyły pogłoski o tym, że projekt budowy Elektrowni Północ spadł znacząco w dół na liście priorytetów inwestora i może zostać zawieszony. Dziś jest już pewne, że inwestor nie przewiduj ukończenia tej inwestycji, zaś swoje środki finansowe przeznacza na rozwój energetyki opartej na odnawialnych źródłach. Czytaj dalej »

Elektrownia Północ bez kolejnego pozwolenia na budowę
12-11-2015

Elektrownia Północ bez kolejnego pozwolenia na budowę

Postępowanie dotyczące linii przesyłowych toczyło się przed Starostą Tczewskim od grudnia 2014 roku, równolegle z postępowaniem dotyczącym pozwolenia na budowę dla głównych obiektów Elektrowni Północ. Czytaj dalej »

Burmistrz Pelplina prowadzi tajne rozmowy z Elektrownią Północ?
6-10-2015

Burmistrz Pelplina prowadzi tajne rozmowy z Elektrownią Północ?

Tygodnik „Express Kociewski” z 20 października 2015 r. opisuje aktualną sytuację prawną planowanej inwestycji Elektrownia Północ. W obszernym artykule dziennikarka Krystyna Paszkowska zamieszcza komentarze przedstawiciela koalicji Stop EP oraz lokalnych samorządowców, w tym burmistrza Pelplina – Patryka Demskiego. Z artykułu wynika, że burmistrz Pelplina prowadzi z inwestorem rozmowy, o których nie informuje opinii publicznej. Czytaj dalej »

Czy wszyscy mieszkańcy Kociewia chcą budowy Elektrowni Północ?

Wielu mieszkańców Kociewia nie zgadza się na budowę Elektrowni Północ, ponieważ zdają sobie sprawę z jej szkodliwego wpływu na ludzi i środowisko. Są wśród nich między innymi miejscowi rolnicy, którzy obawiają się wpływu elektrowni na plony. Nie chcą jej również miłośnicy zabytków i przyrody, a także rodziny obawiające się utraty zdrowia. Kilkadziesiąt osób chciało na prawach strony wziąć udział w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę, ale odmówiono im tego w trakcie postępowania administracyjnego. Kilkaset osób podpisało się pod protestem przeciwko budowie elektrowni. Mieszkańcy wciąż mają poczucie, że ich głos jest celowo wyciszany, a władze regionu nie udzielają rzetelnych informacji na temat zagrożeń związanych z tą inwestycją, przekazując jedynie propagandę inwestora. Na budowę Elektrowni Północ zgadzają się tylko ci nieliczni, którzy będą czerpać z niej bezpośrednie zyski.
»