Brzeziny (województwo łódzkie) będą pierwszym w Polsce miastem niezależnym energetycznie – chcą w ciągu kilku lat odłączyć się od korporacyjnej sieci energetycznej. Prąd dla miasta zapewnią OZE: farma słoneczna, wiatraki o pionowej osi obrotu i inwestycje w efektywność energetyczną, a rozprowadzi go własna sieć. Ulice oświetli inteligentny system ledowy, a w mieście pojawią się stacje ładowania pojazdów elektrycznych.
Gmina Kisielice produkuje większość energii ze źródeł odnawialnych. Mieszkańcy i władze wspólnie pracują na rzecz ograniczenia zanieczyszczeń, niezależności energetycznej oraz lokalnego rozwoju gospodarczego. Kisielice inwestują w energetykę wiatrową i słoneczną oraz w wykorzystanie biomasy do produkcji ciepła i energii elektrycznej. W 2014 roku Komisja Europejska doceniła współpracę mieszkańców i władz, przyznając miastu prestiżową nagrodę w ogólnoeuropejskim konkursie na wybitny projekt zrównoważonej energii.
Setki miejsc pracy, aktywizacja rolnictwa i nawet 20% spadku cen energii – to tylko kilka korzyści z założenia lokalnej grupy energetycznej. Pierwszą w Polsce spółdzielnię energetyczną założyły już gminy z Zamojszczyzny. W każdej powstaną biogazownie, które zapewnią mieszańcom prąd i ciepło. Gminy te uniezależnią się od krajowego systemu energetycznego i unikną płacenia wysokich rachunków koncernom, a produkcja biogazu pobudzi lokalne rolnictwo.