Wczytywanie...
Koalicja
5-11-2015

Koalicja

Koalicja Stop Elektrowni Północ powstała z inicjatywy mieszkańców Pomorza, którzy nie zgadzają się na budowę Elektrowni Północ. Koalicję tworzą lokalne i ogólnopolskie organizacje społeczne zaangażowane w ochronę zdrowia, przyrody i klimatu oraz promocję rozwoju regionu z poszanowaniem tych wartości. Jesteśmy koalicją apolityczną i niezależną, wspierającą lokalnych mieszkańców w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu i ochrony jego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Czytaj dalej »

5-11-2015

Nasze postulaty

Naszym celem jest niedopuszczenie do budowy Elektrowni Północ, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców, stanu środowiska i klimatu. Ze względu na jej drastyczny wpływ na ludzi i przyrodę nowa instalacja oparta na spalaniu węgla nie powinna powstać ani Kociewiu, ani w innych częściach Polski. Decyzja o wyborze strategii energetycznej dla regionu powinna zostać podjęta w oparciu o rzetelne informacje dostępne dla wszystkich obywateli i obywatelek. Dlatego domagamy się, by proces inwestycyjny był transparentny, oparty na rzetelnych danych naukowych, a udział w nim przysługiwał wszystkim zainteresowanym. Wspieramy rozwój Pomorza oparty na zasadach rozwoju zrównoważonego. Promujemy nowoczesne rozwiązania, które umożliwią ochronę bezcennej przyrody i krajobrazu kulturowego regionu, gwarantując... Czytaj dalej »

5-11-2015

Finansowanie

Wsparcia finansowego udziela European Climate Foundation – ogólnoeuropejska fundacja wspierająca inicjatywy na rzecz ochrony klimatu, w tym transformacji energetycznej w stronę gospodarki bezwęglowej. Koalicja Stop Elektrowni Północ jest w pełni niezależna finansowo – nie akceptuje funduszy pochodzących od firm ani korporacji, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Nie ma też żadnych powiązań finansowych z przedstawicielami zagranicznego biznesu i administracji. Czytaj dalej »

Czy w związku z budową Elektrowni Północ istnieje groźba opadania wód podziemnych?

Tak. Eksperci z dziedziny hydrologii biją na alarm. Ich analiza potwierdziła, że odwodnienie prowadzone na potrzeby prac budowlanych okresowo spowoduje powstanie leja depresji. Może to doprowadzić do czasowego zaniku rzeki Drybok oraz do wyschnięcia w okolicy kopanych studni gospodarskich. Po zakończeniu budowy lej depresji wypełni się wodą. Substancje, które powstały w glebie w wyniku reakcji chemicznych z powietrzem, mogą przeniknąć do wód podziemnych i zmienić ich skład. W rezultacie woda stanie się niezdatna do użytku.
»