Wczytywanie...
Koalicja
5-11-2015

Koalicja

Koalicja Stop Elektrowni Północ powstała z inicjatywy mieszkańców Pomorza, którzy nie zgadzają się na budowę Elektrowni Północ. Koalicję tworzą lokalne i ogólnopolskie organizacje społeczne zaangażowane w ochronę zdrowia, przyrody i klimatu oraz promocję rozwoju regionu z poszanowaniem tych wartości. Jesteśmy koalicją apolityczną i niezależną, wspierającą lokalnych mieszkańców w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu i ochrony jego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Czytaj dalej »

5-11-2015

Nasze postulaty

Naszym celem jest niedopuszczenie do budowy Elektrowni Północ, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców, stanu środowiska i klimatu. Ze względu na jej drastyczny wpływ na ludzi i przyrodę nowa instalacja oparta na spalaniu węgla nie powinna powstać ani Kociewiu, ani w innych częściach Polski. Decyzja o wyborze strategii energetycznej dla regionu powinna zostać podjęta w oparciu o rzetelne informacje dostępne dla wszystkich obywateli i obywatelek. Dlatego domagamy się, by proces inwestycyjny był transparentny, oparty na rzetelnych danych naukowych, a udział w nim przysługiwał wszystkim zainteresowanym. Wspieramy rozwój Pomorza oparty na zasadach rozwoju zrównoważonego. Promujemy nowoczesne rozwiązania, które umożliwią ochronę bezcennej przyrody i krajobrazu kulturowego regionu, gwarantując... Czytaj dalej »

5-11-2015

Finansowanie

Wsparcia finansowego udziela European Climate Foundation – ogólnoeuropejska fundacja wspierająca inicjatywy na rzecz ochrony klimatu, w tym transformacji energetycznej w stronę gospodarki bezwęglowej. Koalicja Stop Elektrowni Północ jest w pełni niezależna finansowo – nie akceptuje funduszy pochodzących od firm ani korporacji, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Nie ma też żadnych powiązań finansowych z przedstawicielami zagranicznego biznesu i administracji. Czytaj dalej »

Czy opłaca się inwestować w odnawialne źródła energii?

Ceny instalacji OZE błyskawicznie spadają, tak jak kiedyś ceny telefonów komórkowych. W wielkiej Brytanii panele słoneczne można już kupić w supermarkecie, w Niemczech ceny zielonej energii konkurują z węglową. Tymczasem węgla ubywa, a ceny prądu rosną średnio o 3% rocznie. Do rachunków trzeba też doliczyć koszty utraty zdrowia: w Polsce to aż 34 mld zł rocznie. W przypadku budowy elektrowni tylko 15% kapitału zostaje w lokalnej społeczności, podczas gdy w przypadku rozwoju energetyki odnawialnej – aż 80%. Zamiast elektrowni można tworzyć lokalne grupy energetyczne produkujące prąd ze źródeł odnawialnych na potrzeby gminy – niezależne od koncernów i rosnących cen prądu.
»