Wczytywanie...

Zamek w Gniewie

Gotycki zamek ceglany w Gniewie to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Forteca była siedzibą komturów, a w czasach późniejszych – polskich starostów. Od 1667 roku rezydował tu Jan Sobieski – przyszły król polski. Malowniczo położona budowla jest znakiem charakterystycznym dla tego fragmentu doliny Wisły.

Odległość od Elektrowni Północ: ok. 17 km.


Zespół zamkowo-katedralny w Kwidzynie

Wzorowany na krzyżackich, kamienno-ceglany zamek biskupi diecezji pomezańskiej, podobnie jak wiele innych w tym rejonie, ustanawia kolejny lokalny i światowy rekord. Gdanisko, charakterystyczny element zamku, to największa wieża sanitarna w obrębie dawnego państwa krzyżackiego. Połączona została z głównym korpusem za pomocą najdłuższego na świecie ganku, który wspiera się na 5 arkadach wysokich na kilkanaście metrów. Jest to zabytek klasy pierwszej, wpisany do rejestru zabytków.

Odległość od Elektrowni Północ: ok. 30 km.


Śluza Międzyłęska

Zbudowana w 1857 roku jest wyjątkowo cennym w skali województwa pomorskiego zabytkiem techniki, który funkcjonuje do dzisiaj. W planie jest wpisanie jej do rejestru zabytków województwa pomorskiego. Śluza, która jest pod opieką Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, znajduje się w ewidencji konserwatorskiej i posiada dokumentację w postaci tzw. „Białej Karty”.