Wczytywanie...
3-12-2015

Czy Elektrownia Północ na pewno powstanie?

Powstanie Elektrowni Północ jest coraz mniej prawdopodobne. Inwestycja od początku była obarczona licznymi poważnymi błędami i nie dostała wszystkich wymaganych prawem pozwoleń, a część z tych uzyskanych już straciła. Obecnie prowadzone są liczne postępowania prawno-administracyjne, które mogą uniemożliwić jej budowę. Spalanie węgla jest szkodliwe dla ludzi i środowiska oraz zwyczajnie nieopłacalne. W Unii Europejskiej budowa nowych elektrowni węglowych to rzadkość, zakazują ich m.in. Niemcy i Finlandia, a największe banki już ich nie finansują. Ze względu na jej nieopłacalność, Elektrownia Północ spadała coraz niżej na liście priorytetów inwestora, który zamroził projekt i chce się go pozbyć. Obecnie szuka kupca bądź już negocjuje sprzedaż projektu. Pytanie brzmi: czy ktoś zdecyduje się odkupić tak... Czytaj dalej »

3-12-2015

Czy mieszkańcy mają jakikolwiek wpływ na to, czy Elektrownia Północ powstanie?

Tak, społeczeństwo ma prawo głosu w przypadku takich inwestycji. W nowoczesnych, demokratycznych krajach, do których grona Polska należy, obywatele mają prawo uczestniczyć w procesie inwestycyjnym, a ich zdanie na temat inwestycji, która wpływa na ich życie, musi zostać wzięte pod uwagę. Nasz udział w postępowaniach, podobnie jak prawo do udziału wyborach, jest wyznacznikiem demokracji. Polska ratyfikowała Konwencję o Dostępie do Informacji, Udziale Społeczeństwa w Podejmowaniu Decyzji oraz Dostępie do Sprawiedliwości w Sprawach Dotyczących Środowiska. Udział społeczeństwa w postępowaniach prawno-administracyjnych koniecznych do budowy inwestycji, które wpływają na środowisko, reguluje ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach... Czytaj dalej »

3-12-2015

Czy wszyscy mieszkańcy Kociewia chcą budowy Elektrowni Północ?

Wielu mieszkańców Kociewia nie zgadza się na budowę Elektrowni Północ, ponieważ zdają sobie sprawę z jej szkodliwego wpływu na ludzi i środowisko. Są wśród nich między innymi miejscowi rolnicy, którzy obawiają się wpływu elektrowni na plony. Nie chcą jej również miłośnicy zabytków i przyrody, a także rodziny obawiające się utraty zdrowia. Kilkadziesiąt osób chciało na prawach strony wziąć udział w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę, ale odmówiono im tego w trakcie postępowania administracyjnego. Kilkaset osób podpisało się pod protestem przeciwko budowie elektrowni. Mieszkańcy wciąż mają poczucie, że ich głos jest celowo wyciszany, a władze regionu nie udzielają rzetelnych informacji na temat zagrożeń związanych z tą inwestycją, przekazując jedynie propagandę inwestora. Na budowę Elektrowni Północ zgadzają się tylko... Czytaj dalej »

3-12-2015

Czy wybrany wykonawca Elektrowni Północ jest godny zaufania?

Elektrownię Północ miałby zbudować francuski gigant Alstom. Firma inwestuje w projekty energetyczne na całym świecie, ale sławę zdobyła z innego powodu. Skandale korupcyjne i nieetyczne praktyki biznesowe sprawiły, że Alstom został finalistą konkursu Public Eye Awards na najgorszą firmę roku 2013. W 2014 roku kilkoro pracowników firmy zostało oskarżonych o oszustwa finansowe przy budowie słoweńskiej elektrowni Sostanj 6, które kosztowały obywateli Słowenii 284 mln euro. Brytyjska agencja antykorupcyjna UK Serious Fraud Office postawiła spółce zarzut wręczenia 8,5 mln dolarów łapówki, które zapewniły Alstomowi szereg lukratywnych kontraktów w Indiach, Tunezji i w Polsce. Czytaj dalej »

2-12-2015

Kto zyska, a kto straci na budowie Elektrowni Północ?

Zyski z budowy Elektrowni Północ w postaci podatków wpłyną tylko do jednej gminy, ale cenę za nią zapłacą wszyscy mieszkańcy regionu. Na mieszkańców Kociewia spadną koszty skażenia wody, gleby i powietrza oraz utraty zdrowia. Zanieczyszczenia odbiją się na plonach i zyskach rolników, spadną ceny ziemi i dochody z turystyki. Budowa elektrowni zahamuje także rozwój energetyki odnawialnej i pozbawi ludzi korzyści z nim związanych. Czytaj dalej »

« Poprzednie

Skąd pochodziłby węgiel spalany w Elektrowni Północ?

Nie wiadomo, jednak raczej nie byłby to węgiel z Polski. Lokalizacja Elektrowni Północ na Pomorzu nie jest przypadkowa. W ramach inwestycji Elektrownia zostanie przyłączona do już istniejącej linii kolejowej, która umożliwi transport węgla z pomorskich portów. Port w Gdyni bije kolejne rekordy rozładunku węgla, przyjmując gigantyczne transportowce z tak dalekich miejsc jak: Chile, Chiny czy Australia, a najwięcej węgla importujemy dziś z Rosji. Węgiel z zagranicy jest tańszy i lepszej jakości niż krajowy, dlatego inwestorom nie opłaca się kupować surowca z polskich kopalń. Co prawda inwestor podpisał wstępną umowę z kopalnią Bogdanka, ale z zastrzeżeniem, że zostanie ona zerwana, jeśli nie uzyska on finansowania dla obu bloków elektrowni do 31 grudnia 2015 roku, co stało się faktem –inwestor zamroził budowę elektrowni. Nie wiadomo, czy węgiel spalany w Elektrowni Północ pochodziłby z Rosji, czy z innych krajów, ale raczej nie byłby to węgiel ze Śląska.
»