Wręcz przeciwnie. Inwestor obiecuje, że przy budowie Elektrowni zatrudnienie znajdzie około 2500 osób. Jednak tylko część prac będzie zlecona ludziom z regionu i będą to zajęcia niskopłatne, głównie na czas budowy. Ile pozostanie posad i dla kogo – nie wiadomo. Tymczasem inwestycje w energię odnawialną tworzą ich tysiące! W Niemczech jest już prawie 400 000 zielonych miejsc pracy, a w Polsce do 2020 roku może ich być nawet 350 000. Nowe zawody związane z OZE zatrzymują w regionie młodych, są też szansą dla kobiet. Elektrownia Północ ma działać co najmniej 35 lat. Jej bodowa spowolni lub zatrzyma rozwój energetyki obywatelskiej, opartej na odnawialnych źródłach, uniemożliwi stworzenie tych miejsc pracy. Kociewie to także region znany z wysokiej klasy produkcji rolnej i jednych z najlepszych gleb w Polsce. Zanieczyszczenie odbije się zarówno na... Czytaj dalej »
Wręcz przeciwnie. Inwestor przewiduje, że Elektrownia Północ będzie nierentowna. Budowa elektrowni to dziś nieopłacalne, ryzykowne przedsięwzięcie. Sam inwestor zapowiadał, jak uniknie tego ryzyka: ewentualne straty finansowe Elektrowni pokryłyby rosnące ceny prądu – dopłacą do niej odbiorcy energii. Tymczasem doświadczenia z innych krajów inwestujących w OZE pokazują, że produkcja energii z odnawialnych źródeł oznacza niższe rachunki za prąd. Czytaj dalej »
Elektrownia węglowa emituje pyły i toksyczne związki niebezpieczne dla zdrowia i życia. Należy także wziąć pod uwagę całą infrastrukturę istotną dla funkcjonowania elektrowni, która wiąże się z nasilonym hałasem, ruchem samochodowym i kolejowym, a także negatywny wpływ elektrowni na zasoby wód, z których korzystają mieszkańcy. O tym, jak ciężko jest żyć w cieniu elektrowni, przekonali się między innymi mieszkańcy Brzezia koło elektrowni Opole, którzy nie wyobrażają już sobie dalszego życia w tym miejscu. Czytaj dalej »
Negatywny wpływ elektrowni odczują zarówno mieszkańcy najbliższych okolic, jak i społeczności z terenów oddalonych od niej o setki kilometrów. Zanieczyszczenia z elektrowni mogą wędrować na odległość nawet do 1000 km. Trudno dziś też przewidzieć, co stanie się z bezcennymi formami ochrony przyrody w regionie. Nawet te oddalone od inwestycji mogą ulec degradacji ze względu na zapylenie i zatrucie metalami ciężkimi. Czytaj dalej »
Nowe elektrownie emitują mniej zanieczyszczeń niż instalacje starej generacji, ale także zatruwają środowisko. Nie ma takich filtrów, które wychwytują wszystkie zanieczyszczenia, mogą tylko ograniczać ich emisję. Dla wielu z nich (np. rtęci) nie ma też poziomów bezpiecznych dla zdrowia, a elektrownie węglowe są największym przemysłowym źródłem tej zabójczej substancji. Według Raportu OOŚ Elektrownia Północ nie będzie bardziej nowoczesna niż instalacje budowane w Polsce 15 lat temu. Czytaj dalej »