Wczytywanie...
2-12-2015

Jakie zanieczyszczenia produkuje elektrownia węglowa?

Duża elektrownia węglowa uwalnia każdego roku kilka tysięcy ton niebezpiecznych substancji. Pyły zawieszone (PM2.5 i PM10) to mikroskopijne cząsteczki groźne dla zdrowia, które powstają podczas spalania węgla, wchodzą w skład sadzy i popiołów. Elektrownia Północ uwolni do środowiska tony metali ciężkich, takich jak: rtęć, ołów, kadm, arsen i chrom oraz dwutlenek siarki (S02) i tlenki azotu (NOx), które przyczyniają się do powstania innej groźnej substancji – szkodliwego dla ludzi, niszczącego rośliny uprawne i zabytki ozonu. Czytaj dalej »

1-12-2015

Czy zanieczyszczenia emitowane przez Elektrownię Północ będą szkodliwe dla ludzi?

Elektrownie węglowe to największe przemysłowe źródło zanieczyszczeń powietrza. Emitują wiele toksycznych związków: metale ciężkie, rakotwórcze pyły, są największym źródłem szkodliwej rtęci. Zanieczyszczone powietrze jest groźne dla naszego zdrowia. Powoduje wzrost zachorowań na ciężkie choroby, takie jak: astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc, nowotwory górnych dróg oddechowych i pęcherza moczowego, zaburzenia rytmu serca, a nawet niewydolność serca. Jest szkodliwe zwłaszcza dla osób starszych, kobiet w ciąży i dzieci. Zanieczyszczenia z Elektrowni będą oddziaływać na ludzi w promieniu setek kilometrów. Utrata zdrowia to także koszty finansowe. Międzynarodowa organizacja HEAL wyliczyła, że koszty utraty zdrowia, które poniosą mieszkańcy Pomorza w związku z funkcjonowaniem Elektrowni Północ wyniosą... Czytaj dalej »

1-12-2015

Czy w związku z budową Elektrowni Północ istnieje groźba opadania wód podziemnych?

Tak. Eksperci z dziedziny hydrologii biją na alarm. Ich analiza potwierdziła, że odwodnienie prowadzone na potrzeby prac budowlanych okresowo spowoduje powstanie leja depresji. Może to doprowadzić do czasowego zaniku rzeki Drybok oraz do wyschnięcia w okolicy kopanych studni gospodarskich. Po zakończeniu budowy lej depresji wypełni się wodą. Substancje, które powstały w glebie w wyniku reakcji chemicznych z powietrzem, mogą przeniknąć do wód podziemnych i zmienić ich skład. W rezultacie woda stanie się niezdatna do użytku. Czytaj dalej »

1-12-2015

Co to jest system CCS? Czy to filtr zanieczyszczeń?

Nie. To eksperymentalna technologia wychwytywania gazu cieplarnianego – dwutlenku węgla – i wywożenia go z elektrowni. Nie eliminuje ona zanieczyszczeń niebezpiecznych dla zdrowia. Ta technologia jeszcze nie działa i nie wiadomo, czy kiedykolwiek będzie można ją zastosować. Budzi też olbrzymie kontrowersje – jej stosowanie wymaga bowiem zużycia dużej ilości energii, a co za tym idzie – spalania większej ilości węgla, czyli produkcji większej ilości zanieczyszczeń. Choć Elektrownia Północ spełnia warunki potrzebne do zainstalowania systemu CCS, to nie oznacza to jednak, że zostanie on tam zainstalowany na pewno. Czytaj dalej »

1-12-2015

Czy Elektrownia Północ zagrozi Wiśle, skoro rzeka i tak jest brudna?

Ramowa Dyrektywa Wodna, której Polska musi przestrzegać, mówi, że jeżeli woda jest zbyt brudna, nie tylko nie wolno podejmować działań, które spowodują nasilenie zanieczyszczeń, ale należy doprowadzić do odtworzenia jej właściwego stanu. Tak stało się w przypadku Wisły, która nie jest ściekiem, a jedną z najcenniejszych rzek w Polsce i całej Europie. Dzięki wieloletniej pracy Polaków jakość wody poprawiła się, a rzeka chroni dziś bezcenne gatunki ryb. Ścieki zrzucane z Elektrowni Północ mogą to wszystko zaprzepaścić. W wodzie znajdą się śmiertelnie groźne substancje, które zatrują cały ekosystem i zagrożą zdrowiu ludzi. Ścieki z Elektrowni nie będą spełniać wymogów dla poziomu ołowiu, kadmu i rtęci, a stężenia dwóch ostatnich związków przekroczą dopuszczalne prawem wartości. Wpływ Elektrowni Północ na środowisko może... Czytaj dalej »

Czy na terenie Elektrowni Północ powstaną hałdy?

Ponad milion ton gipsów, żużli i popiołów to efekt rocznego spalania węgla w Elektrowni Północ. Niektóre odpady mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle, ale tylko, jeśli będzie na nie popyt. Jeśli nikt ich nie przyjmie, dziesiątki hektarów na terenie elektrowni zostaną przeznaczone na składowisko niebezpiecznych substancji.
»