Wczytywanie...
1-12-2015

Czy na terenie Elektrowni Północ powstaną hałdy?

Ponad milion ton gipsów, żużli i popiołów to efekt rocznego spalania węgla w Elektrowni Północ. Niektóre odpady mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle, ale tylko, jeśli będzie na nie popyt. Jeśli nikt ich nie przyjmie, dziesiątki hektarów na terenie elektrowni zostaną przeznaczone na składowisko niebezpiecznych substancji. Czytaj dalej »

1-12-2015

Jak zanieczyszczenia z elektrowni wpłyną na rolnictwo?

Zanieczyszczenia z elektrowni będą szkodliwe dla rolnictwa. Elektrownia węglowa jest źródłem tlenków azotu, które przyczyniają się do powstania ozonu. Ozon niszczy rośliny, osłabia ich wzrost, powoduje utratę liści oraz obniża odporność na suszę, czego skutkiem są mniejsze plony o niższej jakości. Zanieczyszczenia z kominów elektrowni zatruwają powietrze, wody i glebę. Są obecne w żywności pochodzącej z terenów skażonych, która staje się mniej atrakcyjna dla kupujących. Czytaj dalej »

1-12-2015

Czy to prawda, że ceny nieruchomości i ziemi w sąsiedztwie Elektrowni Północ znacznie spadną?

Spadek cen i zainteresowania kupnem ziemi i nieruchomości położonych przy elektrowni jest nieunikniony. Nikt, kto ma wybór, nie wybuduje domu w cieniu blisko 200-metrowych kominów, z których wydobywać się będą szkodliwe substancje. Spadnie też turystyczne zainteresowanie regionem, w którym znajdować się będzie olbrzymia, widoczna z wielu kilometrów instalacja przemysłowa, zaburzająca kociewski krajobraz. Czytaj dalej »

1-12-2015

Czy Elektrownia Północ zagrozi zabytkom?

Zanieczyszczenia z Elektrowni Północ poważnie zagrożą bezcennym zabytkom regionu, takim jak katedra w Pelplinie i zamek krzyżacki w Malborku. Związki siarki i kwasy destrukcyjnie wpłyną na zabytkową substancję zamku, zwłaszcza na konstrukcje i dekoracje wykonane z wapnia, cegły i kamieni. Dyrekcja Muzeum Zamkowego w Malborku uznała tę kwestię za dramatyczną – prawdziwą ceną za prąd dla Pomorza będzie stopniowe zniszczenie tego 700-letniego skarbu światowej architektury i kultury wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Czytaj dalej »

1-12-2015

Jak Elektrownia Północ wpłynie na krajobraz regionu?

Elektrownia będzie doskonale widoczna w nizinnym, rolniczym krajobrazie Kociewia i bezpowrotnie zmieni jego charakter na przemysłowy. Stanie się trwałą barierą widokową, która w istotny i negatywny sposób będzie oddziaływała wizualnie na strefy najcenniejsze pod względem krajobrazowym. Elektrownia zaburzy widok z Góry Jana Pawła II, będzie także widoczna z zamku w Malborku. Dodatkową skazą w krajobrazie będą elementy infrastruktury przemysłowej: drogi, wiadukty drogowe czy wielokilometrowe linie wysokiego napięcia. Unikalny krajobraz kulturowy Pomorza zostanie w dużym stopniu bezpowrotnie zniszczony. Czytaj dalej »

Czy istnieją źródła energii lepsze dla regionu niż Elektrownia Północ?

Pomorze ma olbrzymi potencjał dla rozwoju nowoczesnej energetyki odnawialnej. To zagłębie słońca i wiatru. Energię cieplną i prąd można też produkować z biomasy, wykorzystując odpady rolnicze, co pobudza rozwój rolniczy regionu. Rozwój OZE to tysiące nowych miejsc pracy, bezpieczeństwo, niższe rachunki za energię, niezależność od koncernów energetycznych i czyste środowisko. Dziś dzięki dopłatom rządowym każdy może zostać prosumentem – produkować prąd we własnym domu ze źródeł odnawialnych, a energię, której nie zużyje, sprzedać do sieci. W ten sposób prosument oszczędza i chroni środowisko. Województwo pomorskie w latach 2014-2020 zainwestuje blisko 300 mln euro w rozwój OZE i oszczędne wykorzystanie energii. Ile z tych funduszy trafi do Kociewia zależy od nas.
»