W Pałacu Kultury i Nauki spotkali się przedstawiciele organizacji pozarządowych i ruchów społecznych, by wspólnie dyskutować o ochronie klimatu i energetycznej przyszłości Polski. W programie konferencji znalazły się panele o zatrudnieniu w sektorze energii odnawialnej i towarzyszącym tej kwestii faktach i mitach, rozwoju miast i terenów rolniczych w kontekście ochrony klimatu i rozwoju ruchów społecznych oraz dyskusja „Polski węgiel: skarb narodowy czy zatruty owoc”. Tematem przewodnim drugiego dnia konferencji była energia obywatelska, czyli skąd czerpać motywację do działań dla społeczeństwa i czystej, zielonej Polski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi Jagoda Munic – przewodnicząca Friends of the Earth International, Agnieszka Grzybek z Partii Zieloni, Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni, Julia Huscher – ekspert ds. węgla i zdrowia, Maciej Muskat – lider Greenpeace Polska i Dipti Bhatnagar – koordynatorka programu Sprawiedliwość Klimatyczna i Energia, Friends of the Earth.
José Bové, eurodeputowany Zieloni/WSE, przed rozpoczęciem konferencji odwiedził polskich rolników protestujących przeciwko wydobyciu gazu łupkowego na ich ziemiach, których silna reprezentacja uczestniczyła też w konferencji.
„Twierdzenie, że węgiel oznacza postęp jest błędem” – mówiła Rebeca Harms, współprzewodnicząca Parlamentarnej Grupy Zieloni/WSE. „Jeżeli nie zrobimy tego, o czym już teraz wiemy, że jest słuszne, i że możemy to zrobić, zapłacimy za ten brak działania wysoką cenę”.
Po zakończeniu konferencji uczestnicy wzięli udział w pokojowym „Marszu dla klimatu i sprawiedliwości społecznej” zorganizowanym przez Fundację Strefa Zieleni. Marsz ruszył spod Pałacu Kultury, minął Stadion Narodowy, gdzie trwa szczyt klimatyczny COP19, i zakończył się wiecem w Parku Skaryszewskiego.
W marszu wzięły udział setki aktywistów z całego świata. Przedstawiciele ruchu klimatycznego upomnieli się także o sprawę Elektrowni Północ, której budowa stoi w sprzeczności z działaniami podejmowanymi dla sprawiedliwości klimatycznej i w celu przeciwdziałania zmianom klimatu.
Dodane: 6-10-2015
Dodane: 12-11-2015
Dodane: 8-12-2015
Dodane: 27-4-2015