Z powodu znacznego postępu prac projektowych i kosztów poniesionych przez spółkę, przyszłe losy Elektrowni Północ są zdaniem wielu osób przesądzone. Jednak firmy wycofują się z o wiele bardziej zaawansowanych inwestycyjnie projektów węglowych.
W Ostrołęce stara siłownia jest już w fatalnym stanie. Niedługo trzeba będzie ją zamknąć. Nowy projekt uzyskał wszystkie pozwolenia, wycięto 85ha lasu, wybudowano kanalizację, wodociąg i drogę. Zaczęto także modernizację odcinka kolejowego. Szacuje się, że dotychczas poniesione nakłady inwestycyjne wynoszą co najmniej 200 mln zł, ale na sfinalizowanie jej trzeba byłoby kolejne wydać 5-6 miliardów. Władze Energa S.A., właściciela obiektu, zdecydowały , że nie podejmą takiego ryzyka finansowego. Być może w tym miejscu zostanie zbudowany blok gazowy o mocy 400MW. Roman Szyszko, wiceprezes zarządu ds. finansowych Energa zapowiada, że spółka będzie ,,koncentrować się na tych inwestycjach, które zapewniają optymalne parametry pod kątem finansowym, energetycznym oraz środowiskowym, takich jak rozwój sieci dystrybucyjnej i OZE”.
Nie powstaną także węglowe inwestycje w Polsce szwedzkiej firmy Vattenfall, która jeszcze niedawno planowała budowę bloku w Opaleniu koło Kwidzynia. Firma wykupiła teren pod przyszłą elektrownię, zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego i wykonano inwentaryzację przyrodniczą. Ostatecznie zrezygnowano jednak z tych planów. Vattenfall nie zdecydował się także na kolejny blok węglowy w Puławach i Siekierkach i ostatecznie wycofał się z rynku polskiego. Zdaniem rzecznika prasowego firmy, powodem decyzji był fakt, że, na rynku polskim większość energii elektrycznej pozyskiwana jest dzięki nieprzyszłościowym technologiom węglowym, tymczasem w przyszłych planach koncernu nie ma miejsca na rozwiązania związane są z wysoką emisją CO2. Istniejące uwarunkowania prawne i finansowe nie są dla nich korzystne.
Podobne zdanie mają inne, wiodące koncerny energetyczne. Zgodnie z propozycją przedstawioną przez niemiecką spółkę E.ON, przyszłość należy do energii zdekarbonizowanej i wytwarzanej przez źródła rozproszone.
"Był chaos inwestycyjny wśród spółek energetycznych. Planowały one budowę około 40 różnych elektrowni, a Polska tylu nie potrzebuje. Rzeczywiste wydatki będą dużo niższe od oficjalnych planów, prawdopodobnie poniżej 50 mld zł" - powiedział niedawno minister Budzanowski. Zdaniem ministra priorytety w energetyce to przede wszystkim inwestycje spółek Skarbu Państwa: elektrociepłownia Stalowa Wola, Włocławek, bloki energetyczne w Opolu, Turowie, Jaworznie, Kozienicach, Blachowni i Puławach, trzy mniejsze elektrociepłownie. Decyzję o wycofaniu się Energi z budowy bloku w Ostrołęce uzasadnia tym, że przedsięwzięcie nie jest już potrzebne, bo inne projekty planowane przez państwo zapewnią nam nadmiar energii. Realizacja bloków na południu także Polski nie jest poparta optymistycznymi prognozami finansowymi, jednak te budowy państwo będzie w razie potrzeby dofinansowywać.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Portal Salon 24 – Niezależne Forum Publicystów nie ma szans na budowę, a wydano prawie 100mln zł na dokumentację, którą spółka próbuje bezskutecznie sprzedać. Szansę na sprzedaż dokumentacji ma podobno stworzyć decyzja o rezygnacji z Ostrołęki, która mogłaby być elektrownią konkurencyjną.
Bez względu na interpretację faktów, rozpoczęcie budowy obecnie, gdy nie ma ostatecznych decyzji lub prawomocnych wyroków jest obarczone dużym ryzykiem i utrudnia pozyskanie finansowania zewnętrznego inwestycji. O losie projektu niekoniecznie musi zdecydować sąd czy urząd. Być może wystarczy zdrowy rozsądek.
Lista inwestycji węglowych, które nie zostaną zbudowane lub planuje się ich realizację w innej technologii: Zespół Elektrowni Dolna Odra, Elektrociepłownia Żerań, Elektrociepłownia Bydgoszcz, Elektrownia Blachownia Nowa, Elektrownia Puławy, Elektrownia Ostrołęka, Elektrownia Police (wszystkie te instalacje, jeżeli powstaną, będą oparte na gazie), Elektrociepłownia Siekierki (źródłem energii w tym przypadku ma być biomasa.
Dodane: 6-10-2015
Dodane: 12-11-2015
Dodane: 8-12-2015
Dodane: 27-4-2015