Autorka usprawiedliwia konieczność budowy elektrowni tym, że węgiel jest głównym źródłem energii w Polsce. Zapomina natomiast wspomnieć, że uzależnienie polskiej gospodarki od tego surowca stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego państwa – rodzime złoża węgla się wyczerpują i jest on coraz droższy, więc kupujemy go zagranicą.
Słowem też nie wspomina o rzeczywistych kosztach pozyskania energii, które czynią z węgla szalenie drogie paliwo:
Według autorki dla Elektrowni Północ nie ma alternatywy innej niż gaz i atom, gdyż odnawialne źródła energii (OZE) nie zapewnią Pomorzu wystarczającej ilości energii i są zbyt drogie.
Przyjrzyjmy się zatem potencjałowi OZE i kwestii rzekomego braku energii:
W świecie przedstawionym przez autorkę energetyka odnawialna wydaje się nie istnieć. Zamiast tego roztacza ona przed czytelnikiem świetlaną wizję korzyści, jakie budowa elektrowni rzekomo przynosi dla regionu, pomija jednak kilka kluczowych faktów:
Kolejnymi argumentami za budową elektrowni mają być ogromne straty energii na przesyle energii z innych województw i ujemny bilans energetyczny regionu. Tymczasem OZE rozwiązują oba te problemy jednocześnie – produkują prąd na miejscu, straty na przesyle są więc ograniczone do minimum.
W tym miejscu możemy jedynie zadać autorce retoryczne pytania: czy żyjemy w innej strefie klimatycznej niż np. Niemcy? Czy polskie słońce świeci inaczej, a biomasa daje mniej energii, czy może to polskie lobby węglowe robi wszystko, by uniemożliwić produkcję energii z konkurencyjnych, odnawialnych źródeł? Zaskakuje, że młoda i wykształcona inżynier, które powinna być na bieżąco z rozwojem własnej branży, powtarza nieaktualne informacje i wydaje się w ogóle nie mieć świadomości, jak wielka rewolucja zaszła w energetyce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Jest to tym bardziej alarmujące, że ubolewając nad niską świadomością społeczną na temat energetyki na łamach lokalnej gazety, sama wprowadza czytelników w błąd, przyczynia się do utrwalania szkodliwych mitów i promuje projekt, który bezpowrotnie zniszczy najcenniejsze wartości regionu.
Dodane: 6-10-2015
Dodane: 12-11-2015
Dodane: 8-12-2015
Dodane: 27-4-2015