„Oblężenie Malborka” to jedna z największych tego typu imprez w Polsce gromadząca co roku tysiące miłośników średniowiecza, którzy rekonstruują historyczne wydarzenia, kulturę i tradycje. W tym roku odwiedzając Malbork mieli okazję dowiedzieć się też o planach budowy w regionie Elektrowni Północ. Działacze Koalicji StopEP rozdali setki ulotek informacyjnych przygotowanych specjalnie na okoliczność „Oblężenia”. Największym zainteresowaniem cieszyły się informacje dotyczące potencjalnego wpływu elektrowni węglowej na zabytki, w tym na wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO gotycki zamek w Malborku. Z rozmów, jakie przeprowadzili, wynika, że nie wszyscy uczestnicy wydarzenia wiedzieli o planach budowy elektrowni węglowej w pobliżu malborskiego zamku. Duża część z nich dopytywała o szczegóły, wyraźnie zaniepokojona potencjalnym wpływem zanieczyszczeń na ceglane i wapiennie konstrukcje zabytków. Wielu mieszkańców, zarówno regionu, jak i okolic, wyraziło swój sprzeciw wobec budowy Elektrowni Północ.
- Zanieczyszczenia z elektrowni węglowych są nie tylko niebezpieczne dla ludzi i środowiska, ale stanowią zagrożenie dla bezcennych pomników historii i dzieł kultury. Specjaliści z dziedziny konserwacji zabytków ostrzegają, że prawdziwą ceną za prąd z Elektrowni Północ, jaką zapłaci społeczeństwo, będzie destrukcja substancji zabytkowej zamku w Malborku i katedry w Pelplinie. Zamiast wystawiać te skarby kultury na niebezpieczeństwo dokonajmy mądrego wyboru: rozwijajmy region inwestując w czystą, bezpieczną energetykę opartą na odnawialnych źródłach – apeluje Radosław Sawicki z Koalicji Stop Elektrowni Północ.
Aktywiści zademonstrowali baner z napisem „TAK dla odnawialnych Źródeł Energii na Pomorzu – nie dla budowy węglowej Elektrowni Północ!” przed murami zamku. Wzbudził on niemałe zainteresowanie wśród miłośników średniowiecza. Koalicjanci zachęcali do odwiedzania strony Koalicji Stop EP, informowania innych o problemie i wysyłania listów do odpowiednich władz. Przeprowadzili też wiele owocnych rozmów na temat przyszłości odnawialnych źródeł energii w Polsce.
To nie koniec działań związanych z kampanią na rzecz rezygnacji z budowy Elektrowni Północ. Planujemy już kolejne akcje informacyjne w regionie.
Dodane: 6-10-2015
Dodane: 12-11-2015
Dodane: 8-12-2015
Dodane: 27-4-2015